fredag den 30. november 2007

Nyt horror-label

Noble Entertainment lancerer tilsyneladende et nyt horror-label i begyndelsen af 2008, hvilket i praksis formentlig udelukkende betyder, at der vil stå et ekstra varemærke på forsiden af filmene. Det er så OK, bare vi får noget mere gys ud på markedet. Dark Label er navnet, og den første titel er THE GRAVEDANCERS, der udkommer d. 2. januar. Det er en amerikansk spøgelses-sag fra 2006 af Mike Mendez. Lidt mere spændende er premieren d. 20. februar. Her kommer Adam Greens HATCHET, der skulle være en god gammeldags slasher.

torsdag den 29. november 2007

Et filmmonster vækkes til live

David Finchers ALIEN³ fra 1992 er en dybt problematisk film, ikke mindst fordi 20th Century Fox blandede sig i udformningen af det endelige produkt. Den debuterende instruktør kom ind meget sent i processen og havde nok at se til med det enorme projekt, der skulle komme til at splitte Alien-fans i to lejre. På ene side havde man de mange, der elskede James Camerons energiske og pulserende actionfilm ALIENS, på den anden side havde man de cool og postmoderne fans, der var vilde med, at Fincher flåede hele Alien-konceptet fra hinanden og uden at ryste på hånden tog livet af flere af personerne.

Jeg har nok befundet mig lige præcis i midten af de to lejre i mange år, især fordi biografudgaven af ALIEN³ er en ujævn affære, der ikke fungerer optimalt. Et egentligt Director's Cut eksisterer ikke, men dvd-boxsættet Alien Quadrilogy indeholder det såkaldte Assembly Cut, der med sin 30 minutter længere spilletid byder på en version, der skulle være tættere på instruktørens intentioner. Og det er en sand åbenbaring at se denne udgave.

Hvor biografudgaven har den dystre og depressive stemning som en given størrelse, kommer vi i den lange version ind under huden på håbløsheden. Hele historien åbner sig og giver mening på et helt andet niveau. Det er en storslået filmoplevelse, og jeg kan på ingen måde forestille mig at skulle vende tilbage til den korte version igen.

ALIEN³, USA, 1992. Instruktion: David Fincher. Medvirkende: Sigourney Weaver, Charles S. Dutton, Charles Dance, Paul McGann, Brian Glover. Musik: Elliot Goldenthal.

onsdag den 28. november 2007

Peter Straub er forkortet

For ikke så længe siden modtog jeg den tredje Peter Straub-udgivelse fra TV2 Forlag, nemlig gennembrudsromanen GHOST STORY, der på dansk har fået titlen SPØGELSESHISTORIER. Jeg undrede mig lidt over sidetallet, 339, og gravede derfor min slidte amerikanske paperback frem. Den klingede ud på 567 sider. En hurtig sammenligning afslørede hurtigt, at den danske udgave er forkortet. Nu har jeg ikke den første danske oversættelse liggende, men en søgen på diverse antikvariatsider viste, at den var på omkring 300 sider. I kolofonen på TV2 Forlags udgave kan man læse at "Spøgelseshistorier er en revideret genudgivelse af Det forfærdeligste (Ghost Story). Første danske oplag blev udsendt i 1979 af Chr. Erichsens Forlag". Allerede den gamle udgave var altså forkortet (i en oversættelse af Mogens Cohrt) og så har Lene Schiøtt pudset den sprogligt af til den nye udgivelse. Da bogen er udgivet af en TV-station, kunne man være fristet til at skrige "Breaking News! Danske bogkøbere udsat for svindel".

Jeg har dog i dag talt med TV2 Forlag, der forklarer, at de havde overvejet en komplet nyoversættelse af romanen, men at de valgte at bruge den forkortede udgave, bl.a. fordi Straub er en forfatter, der aldrig har haft den store udbredelse på det danske marked. Nu har man først udgivet to af hans nyere romaner samt en sprogligt opdateret (men stadig forkortet) version af en klassiker, og så må salget afgøre, om vi får endnu mere Straub på dansk. Og hvis han bliver et hit, ville en komplet og uforkortet udgave af GHOST STORY på dansk ikke være en umulighed. Det er faktisk en fair forklaring, men det ville have været rart, hvis det havde fremgået lidt tydeligere af kolofonen.

tirsdag den 27. november 2007

WRONG TURN 2 på region 2

Joe Lynch' WRONG TURN 2 har generelt fået ganske pæne anmeldelser, og enkelte fans kan end ikke forstå, at filmen ikke fik en biografpremiere i USA.

Den amerikanske dvd kom på markedet d. 9. oktober, og nu er de europæiske datoer så dukket op. Fra den 7. januar kan man købe den engelske dvd, mens den foreløbige danske premieredato ser ud til at være d. 29. januar.

mandag den 26. november 2007

ALIEN-soundtrack sælger helt vildt

Douglas Fake fra Intrada fortæller, at første oplag af det komplette ALIEN-soundtrack (som jeg fortalte om her) allerede er udsolgt. 3000 solgte eksemplarer på en uge! Man skulle dog kunne få det fra andre forretninger, der har købt det hjem, og i det hele taget skal man ikke bekymre sig. Næste oplag er allerede på vej, og Intrada har retten til dette score i mange år endnu.

Varulven som underholdning

HOWLING VI: THE FREAKS (1991)
Efter fire rædselsfulde sequels er det en behagelig overraskelse at nr. 6 i rækken, HOWLING VI: THE FREAKS, faktisk er til at holde ud at se. Vi er stadig lysår fra en god film, men det er på mange måder en hæderlig lille sag. Engelske Ian Richards kommer til byen Canton Bluff i Californien, hvor han får arbejde hos den lokale præst, der ønsker at restaurere sin nedslidte kirke. Præsten har også en ung, smuk datter. En dag får byen besøg af et omrejsende cirkus, ledet af den mystiske R.B. Harker. Han samler på vanskabninger, der kan kom til ære og værdighed i hans freak show - og Ian Richards skal vise sig at være et særdeles værdifuldt indslag, da Harker først får fingrene i ham. Richards er nemlig en varulv, og Harker ved hvordan man får forvandlingen til at ske på kommando. Harker har dog selv en grum hemmelighed.

HOWLING VI: THE FREAKS er en engelsk produktion fra 1991, lavet direkte til videomarkedet. Den er instrueret af en af de få kvindelige instruktører i horrorbranchen, nemlig Hope Perello, der var med til at producere PUPPET MASTER og CATACOMBS. Hun er dog ikke den store instruktør, men manuskriptet er rimeligt, selv om der går lidt lang tid, før uhyggen slippes løs. Varulven er dog ganske flot, og det er historiens andet monster sandelig også. Er man indstillet på lidt billig underholdning, er det en OK film at bruge tid på, og den er som sagt væsentlig bedre end de fire film, der gik forud. Pyha, nu mangler jeg bare at se 7'eren.

HOWLING VI: THE FREAKS, England, 1991. Instruktion: Hope Perello. Medvirkende: Brendan Hughes, Michele Matheson, Sean Sullivan, Antonio Fargas, Carol Lynley. Musik: Patrick Gleeson.

Andre menneskers blogs

Jeg træder lige ud af horror-modus et øjeblik for at skrive et par ord om andre menneskers blogs. Ud over de, der optræder i links-listen, så kigger jeg tit forbi Klaus Johansens Amazing Space. Nu har Jack Jensen også meldt sig under blog-fanerne med sine personlige betragtninger over vhs-film, fibersprængninger og meget andet godt på En lejemorder ser tilbage. Bloggen er skrevet på engelsk. Det samme er Niels Petersens Magia Posthuma, der beskæftiger sig med en ganske seriøs vinkel på vampyrfænomet. Jo, der er nok at kaste sig over.

søndag den 25. november 2007

Gysertegneserier i paperback

Wildstorm, en underafdeling af DC Comics, har forsøgt sig med at lave tegneserieudgaver af FRIDAY THE 13TH, A NIGHTMARE ON ELM STREET og THE TEXAS CHAINSAW MASSACRE. Ingen af titlerne har solgt særlig godt og alle tre blade er nu lukket igen. I denne måned har forlaget dog udgivet tre trade paperbacks, der opsamler en del af serierne (men vist nok ikke det hele). Jeg har set dem i Fantask og var ikke nødvendigvis imponeret, men måske er de værd at læse. Wildstorm har dog ikke helt opgivet gyserbladene og har netop udgivet første nummer af FREDDY VS. JASON VS. ASH.

December-gys i Cinemateket

Efter denne måneds Dario Argento-show i Cinemateket i København er horror-niveauet lidt mere normalt i næste måned. Her kan man opleve PEEPING TOM og ERASERHEAD.

lørdag den 24. november 2007

Kedeligt TV-monster

Den nu afdøde forfatter Peter Benchley var først og fremmest kendt som manden bag JAWS. Senere blev det til en håndfuld spændings- og horror-bøger mere, der også foregik til havs. De fleste af dem blev filmatiseret, herunder WHITE SHARK, der som film fik titlen CREATURE.

Plottet minder om noget, vi har set før. I 1972 er et militært eksperiment gået helt galt, hvilket vi selvfølgelig kommer til at mærke konsekvenserne af i vor tid. Her er hajeksperten Simon Chase på sporet af en kur mod kræft. Den lokale caribiske befolkning er ikke meget for hans fascination af hajer, især ikke da lig med mystiske bidemærker begynder at dukke op. Det samme gør Chases ekskone Amanda og teenagesønnen Max. Selvfølgelig er det ikke en haj, der slår folk ihjel, og så har vi JAWS-balladen igen. CREATURE er instrueret af Stuart Gillard, og er lavet til TV. Det er en 2 timer og 45 minutter lang sag med masser af fyld, og selv om monstret er flot, så keder man sig bravt under denne film. Den er virkelig kedelig af en gyser at være.

CREATURE, USA, 1998. Instruktion: Stuart Gillard. Medvirkende: Craig T. Nelson, Kim Cattrall, Colm Feore, Cress Williams, Michael Reilly Burke. Musik: John Van Tongeren.

THE MIST-musik på vej

Frank Darabonts Stephen King-filmatisering THE MIST har lige haft premiere i USA, og den får fremragende anmeldelser. Musikken er komponeret af Mark Isham (bl.a. kendt for soundtracket til BLADE), og man kan se frem til en cd fra THE MIST d. 8. januar fra Varèse Sarabande.

fredag den 23. november 2007

Paul Naschy som tegneserie

Den spanske horrorstjerne Paul Naschy er en særdeles travl herre med masser af projekter. Ud over at være skuespiller, manuskriptforfatter, producent og instruktør, så kan han nu også skrive tegneserieskaber på visitkortet. Filmen EL RETORNO DEL HOMBRE-LOBO fra 1981 (der hedder NIGHT OF THE WEREWOLF på engelsk), er kommet i en tegneserieudgave. Javier Trujillo har tegnet serien, der er blevet rost til skyerne. Indtil videre er den kun kommet på spansk, men en dansk udgave ville da være en fremragende ting. Hører I efter, Shadow Zone Media?

Dvd-gys i uge 48 - 2007

Et par titler bliver det da til på det danske dvd-marked i næste uge, men ikke nødvendigvis det vildeste at glæde sig til:
  • BLACK CHRISTMAS (remake)
  • BLOOD & CHOCOLATE (ny varulvefilm)
  • CREEPSHOW 3 (tredje del i antologiserien)
  • PROJECT VIPER (billigt sci-fi-gys)
Update på de seneste uger:
  • CANES (aka THE COVENANT: BROTHERHOOD OF EVIL)
  • CANNIBAL COLLECTION (opsamling fra AWE)
  • ULVETID (dansk ulve-gys)
  • ZOMBIE COLLECTION (opsamling fra AWE)

torsdag den 22. november 2007

Bøh! Uhyggeligt hus... igen!

RETURN TO HOUSE ON HAUNTED HILL ligner en af de her billige "direkte til dvd"-udgivelser, der går ud på at fortælle den samme historie én gang til og så ellers bare score kassen, før alt for mange opdager fidusen. Jamen hallo! Det er jo lige det, den er! Filmen er en dvd-sequel til HOUSE ON HAUNTED HILL, den første produktion fra Dark Castle Entertainment, der blev stiftet af Joel Silver, Robert Zemeckis og Gilbert Adler i 1999. Den første film (som var et remake) var forholdsvis underholdende - ikke mindst i kraft af en håndfuld kendte skuespillere og en håndfuld effektive chokscener. Fortsættelsen er til gengæld en tynd kop te.

Ariel Wolfe er søster til Sara Wolfe, en af de overlevende fra sidst. Da Sara begår selvmord bliver Ariel tvunget ind i huset på bakken af en bande bevæbnede mænd, ledet af den sleske Desmond. Han er på jagt efter en figur af den onde gud Baphomet. Det samme er professor Richard, så inden længe vrimler det med mennesker i huset, der kan blive udsat for sværmen af spøgelser derinde.

Handlingen er på ingen måde original, og spilletiden på lidt over fem kvarter viser tydeligt, at filmskaberne ikke har det store at fortælle. Spøgelserne præsenteres med masser af spasser-klip og en ændret frame rate, hvilket bliver lidt ensformigt i længden. Den unge spanske instruktør Víctor García har stået bag kameraet, og filmen har formentlig været hans billet direkte ind i Hollywood-land.

Man kan sagtens se RETURN TO HOUSE ON HAUNTED HILL som harmløs underholdning, men det er virkelig en film, der på ingen måde prøver at sprænge grænser. Ekstramaterialet er komplet værdiløst - det er endnu en af disse dvd'er, der afslører hvorfor "slettede scener" er blevet slettet! Heldigvis er det dog den unratede udgave, der er udkommet i Danmark. Et andet plus er Frederik Wiedmanns flotte musik.

RETURN TO HOUSE ON HAUNTED HILL, USA, 2007. Instruktion: Víctor García. Medvirkende: Amanda Righetti, Cerina Vincent, Erik Palladino, Tom Riley, Andrew Lee Potts. Musik: Frederik Wiedmann

onsdag den 21. november 2007

Mere 1408 på dvd

Stephen King-filmatiseringen 1408, der pt. kører i de danske biografer, er allerede ude på region 1-dvd. Vil man have den på region 2, kan man få en engelsk udgave fra d. 26. december, og hvis der pinedød skal et dansk omslag på, må man vente til d. 18. marts næste år.

Forfatter jages af fans, engle og e-mails

Man må sige, at det er meget modigt af TV2 Forlag at udgive Peter Straubs bøger på dansk. Han er på ingen måde en let tilgængelig forfatter, der lefler for det store publikum og serverer harmløs hængekøje-læsning. Måske er hans salgstal pæne i USA, men det er først og fremmest romanen GHOST STORY og de to samarbejder med Stephen King, man forbinder ham med. For at give sig i kast med hans øvrige værker, skal man være parat til at gøre en stor indsats selv.

NATTEVÆRELSET er en direkte fortsættelse til SKYGGERNES HUS, og det er en stor fordel, hvis man har læst denne først. Hovedpersonen er igen newyorker-forfatteren Tim Underhill, der oplever en række foruroligende ting. Han ser sin afdøde søster på gaden og måske ser han også en engel. Imens er en meget skræmmende fan i hælene på ham, og Tims mailbox fyldes op med mystiske beskeder fra mennesker, der måske ikke er i live længere. Samtidig har en anden forfatter, Willy Patrick, sit at se til. Hun prøver at komme sig over mordet på sin mand og sin datter, men ser frem til at skulle giftes med den særprægede forretningsmand Mitchell Faber. Men da Willy får nogle uhyggelige oplysninger om Mitchell, bliver hun nødt til at gøre noget - og det kommer i sidste ende til at involvere Tim Underhill.

Umiddelbart er NATTEVÆRELSET lidt lettere at gå til end SKYGGERNES HUS, men man skal stadig være opmærksom på springene mellem jeg-fortæller og alvidende fortæller. Dette bliver irriterende i længden, fordi det kommer til at virke som en gimmick. Selv om det er en grum historie, Straub fortæller, bruger han ikke voldsomme virkemidler og romanen er nok mere en form for magisk realisme end egentlig horror. Det er også påfaldende, at Straub tydeligvis ikke samler alle de løse tråde op, hvilket synes at være tilsigtet.

Det er i sidste ende en interessant oplevelse at læse NATTEVÆRELSET, men jeg kunne ønske mig at Straub bare fortalte løs i stedet for at gemme sin historie bag fortælletekniske tricks. Romanen minder lidt om de bøger, Jonathan Carroll skriver, selv om Carroll formentlig ville have leveret en noget strammere tekst. Alligevel vil jeg dog anbefale NATTEVÆRELSET til eventyrlystne læsere, der tør give sig i kast med noget ud over det sædvanlige. Straub-klassikeren GHOST STORY er i øvrigt lige blevet genudgivet på dansk af TV2 Forlag under titlen SPØGELSESHISTORIER.

tirsdag den 20. november 2007

Lad os gå ned ad denne lange gang

HOWLING V: THE REBIRTH (1989)
Det kan godt være, at Gary Brandner får sit navn klasket på rulleteksterne, men efterhånden som THE HOWLING-serien skrider frem, så har de næppe det store med hans bøger at gøre længere. I film nr. 5, HOWLING V: THE REBIRTH handler det om et ungarsk slot, der åbnes for publikum efter at have være spærret af i 500 år. Historien om et voldsomt blodbad spøger, men det virkelige mysterium er hvorfor grev Istvan har inviteret en halv snes mennesker til at besøge slottet. Kan det have noget med varulve at gøre? Nå ja, det er jo en HOWLING-film, men alligevel...

HOWLING V: THE REBIRTH er en engelsk produktion fra 1989, og den er instrueret af Neal Sundstrom. En flok meget ukendte skuespillere er hevet ind fra højre og venstre, og de får vildt meget tid til at gå med at vandre gennem endeløse gange på slottet, gerne parvis eller hver for sig, så det er nemmere at tage livet af dem. De bruger også en masse tid på at skændes med hinanden om deres næste træk, hvorefter det er ud og gå i gangene igen. Med jævne mellemrum flænses en af dem, men filmen byder reelt kun på en enkelt god splatterscene. Varulven ser vi ikke meget til. Med en spilletid omkring 100 minutter er dette virkelig en sej film at komme igennem, men den "holder niveauet" i forhold til de andre HOWLING-sequels. Jeg så den på en region 1-udgivelse fra Timeless Media Group, hvor 6'eren er med på samme disc. Formatet er 4:3, og billedkvaliteten er ikke imponerende.

HOWLING V: THE REBIRTH, England, 1989. Instruktion: Neal Sundstrom. Medvirkende: Philip Davis, Victoria Catlin, Elizabeth Shé, Ben Cole, William Shockley. Musik: The Factory.

mandag den 19. november 2007

Første kig på PROFONDO ROSSO

Another World Entertainment har afsløret det første udkast til omslaget på den fjerde titel i selskabet giallo-serie, nemlig Dario Argentos PROFONDO ROSSO fra 1975. Filmen hedder MORDETS MELODI på dansk, hvilket også fremgår af coveret.

AWE-drengene lover at skaffe den bedst mulige og mest komplette version af dette mesterværk, så man kan godt begynde at glæde sig. "Desværre" må man glæde sig indtil marts, men den er helt sikkert værd at vente på.

Marcus Nispel vs. Jason Voorhess

Ja, det måtte jo komme, det FRIDAY THE 13TH-remake, som Platinum Dunes længe har snakket om. Nu ser det ud til at blive til noget, især nu hvor man har hyret en instruktør til at få filmen i kassen. Heldigvis er det et godt valg, nemlig Marcus Nispel, manden bag det ret solide og ret blodige remake af THE TEXAS CHAIN SAW MASSACRE.

Manuskriptet er skrevet af Mark Swift og Damian Shannon, der også stod bag den underholdende FREDDY VS. JASON. Rygterne siger, at den nye FRIDAY THE 13TH-film bl.a. vil handle om Jasons forhistorie - men at den berømte maske også vil være med. Den amerikanske premieredato bliver den markedsføringsmæssigt meget lækre fredag d. 13. februar 2009.

søndag den 18. november 2007

Horror med Pink

Det er krævende at følge med i alle de nye udgivelser, og det er en af årsagerne til, at jeg ikke gør det. En bivirkning af dette er så, at man kan blive overrasket, når man støder på en nyhed, man ikke lige havde regnet med. En af disse overraskelser er filmen CATACOMBS, der udkommer d. 8. januar fra Scanbox. Ikke at jeg har set den, men filmen høster generelt gode anmeldelser, og så er Pink med i den. Pink er den amerikanske teenage-popstjerne, der nægter at være en teenage-popstjerne, og derfor tager pis på det hele. Alene det gør, at jeg glæder mig til at se CATACOMBS.

Bog om gysermusik på vej

Det er nok gået op for de fleste, at jeg holder meget af horror-soundtracks. Nu kommer der sandelig en hel bog om emnet. Titlen bliver TERROR TRACKS: MUSIC, SOUND AND HORROR CINEMA og er redigeret Philip Hayward. Bogen kommer til at indeholde en række indlæg om brugen af orkestral musik, pop, rock og elektronisk musik til at fremhæve de skræmmende scener. Man skal dog vente helt til juni, før bogen udkommer fra Equinox Publishing.

lørdag den 17. november 2007

Ny Godzilla-box

Det amerikanske firma Clasic Media har allerede udgivet en håndfuld klassiske Godzilla-film. I næste uge kommer flere af dem samlet i en box, der også indeholder titler, som man ikke kan købe enkeltvis. Boxen indeholder GOJIRA (1954) og GODZILLA, KING OF THE MONSTERS (1956), GODZILLA RAIDS AGAIN (1955), MOTHRA VS. GODZILLA (aka GODZILLA VS. THE THING) (1964), GHODORAH, THE THREE-HEADED MONSTER (1965), INVASION OF ASTRO-MONSTER (1965) aka GODZILLA VS. MONSTER ZERO (1970), ALL MONSTERS ATTACK (1969) aka GODZILLA’S REVENGE (1971) og TERROR OF MECHAGODZILLA (1975). Samlet spilletid: 20 timer!

Dvd-gys i uge 47 - 2007

En trio af titler kommer ud på det danske marked i næste uge. Blandt dem er et par interessante klassikere:
  • BEHIND THE MASK: THE RISE OF LESLIE VERNON
  • THE NIGHTCOMERS
  • SUPERNATURAL (Sæson 2)
  • TWILIGHT ZONE: THE MOVIE

Hvor stor er din horror-samling?

Forfatteren og tegneren Storm P. har sagt: "Statistik er som en gadelygte. Ikke særligt oplysende, men god at støtte sig til". Nu har jeg de seneste par uger haft en afstemning kørende om omfanget af folks horror-samlinger. Det har ikke meget med statistik at gøre, men her er det resultatet af de 64 svar, der kom ind:

Ikke en eneste 7 svar (10%)
1-25 19 svar (29%)
26-100 14 svar (21%)
101-500 16 svar (25%)
501-1000 8 svar (12%)

Egentlig skulle der have to kategorier mere, nemlig "Over 1000" og "Det kommer ikke dig ved", men de faldt ud, da jeg satte afstemningen i gang. I det hele taget er Bloggers afstemningssystem lidt kluntet, men det skulle være muligt at fifle lidt med HTML-koderne. Tallene fordeler sig ganske jævnt og der er ikke de store overraskelser i dem. Tak for svarene.

fredag den 16. november 2007

Aliiiiiiieeeeeeennnnnnnn!

Wow, wow og mega-dobbelt-wow! Et af de mest efterspurgte soundtracks i filmhistorien er Jerry Goldsmiths ALIEN. Ganske vist udsendte Silva Screen en cd for mange år siden, men den var slet ikke dækkende i forhold til selve filmen - og så er cd'en i øvrigt ganske sjælden efterhånden. Men nu sker der noget: Intrada udgiver den ultimative ALIEN-cd, ja, det er sgu' en dobbelt-cd med det hele på! Wow! Man har fundet de originale masterbånd, og derfor kan man nu udgive hver eneste tone, Jerry Goldsmith skrev til filmen. Og det er med demo-tracks og alternative indspilninger og det hele. Og så har man lige remixet den originale soundtrack-cd, som man også får med i pakken! Det bedste af det hele er, at dette er ikke en limited edition, men en ganske almindelig udgivelse, der vil være på markedet i mange år.

Tju bang, jeg er vampyr

THE LEGEND OF THE 7 GOLDEN VAMPIRES er en af de mest syrede film, jeg længe har set. Den er fra 1974 og er lavet i Hammers nedgangsperiode. Kung fu-film var en stærk sællert i den periode, og derfor er dette noget så flippet som en vampyr-kung fu-film, som Hammer producerede i samarbejde med Shaw Brothers i Hongkong.

Plottet er helt utroligt: Grev Dracula er blevet opsøgt af en præst fra Kina, der beder om overvampyrens assistance, så de syv gyldne vampyrer hjemme i landsbyen igen kan komme til magten efter at en af dem er blevet tilintetgjort. Dracula overtager præstens krop og tager selv til Kina for at lede vampyrernes terrrorregime. 100 år senere er Dr. Van Helsing i Kina, Her opsøges han af den unge Hsi Ching, der har brug for hjælp til at bekæmpe vampyrerne, selv om han har en stor familie, der alle mestrer kampsport. Van Helsing tager med på den farefulde færd sammen med sin egen søn Leyland og den smukke og stenrige Vanessa Buren.

Vi får en forbløffende mængde kampscener undervejs, hvor det afsløres, at de gyldne vampyrer også er gode til kampsport. Det går også op for os, at de foretrækker at deres kvindelige ofre skal være topløse, før de suges tomme for blod. Vi oplever også, at vampyrerne kan få hjælp fra en sværm af zombier, der har en hoppende gangart som om de har hårdt brug for at tisse.

THE LEGEND OF THE 7 GOLDEN VAMPIRES er kulørt underholding af både værste og bedste skuffe. Det ser ud til at være en billig produktion, og instruktøren Roy Ward Baker får ikke det store ud af sine skuespillere. John Forbes-Robertson er f.eks. en katastrofe som Grev Dracula. Samtidig er den filmet i nogle særdeles kedelige landskaber, der igen signalerer lavbudget. Man bliver dog forholdsvis godt underholdt, men jeg foretrækker nu de "ægte" Dracula-film fra Hammer.

THE LEGEND OF THE 7 GOLDEN VAMPIRES, England-Hongkong, 1974. Instruktion: Roy Ward Baker. Medvirkende: Peter Cushing, David Chiang, Julie Ege, Robin Stewart, Szu Shih. Musik: James Bernard

torsdag den 15. november 2007

En film og to soundtracks

Har shoppet lidt i dag og købte en film i Fona på Strøget, nemlig RETURN TO HOUSE ON HAUNTED HILL. Den glæder jeg mig til at se. I Rock Uglen blev det til et soundtrack, nemlig Bear McCrearys musik til WRONG TURN 2: DEAD END. Og i Goldmine købte jeg et soundtrack mere, nemlig THE FLY II af Christopher Young. Det har været umuligt at opdrive denne titel på cd i mange år, indtil Varèse Sarabande kom med en dobbelt-cd med musikken fra begge film for et par år siden. Men det er meget cool at have den originale udgave.

Fire døde fluer

Jeg har meget at se til for tiden og havde derfor besluttet, at den eneste Dario Argento-film i Cinematekets aktuelle kavalkade, jeg ville inde og se, skulle være 4 MOSCHE DI VELLUTO GRIGIO. Den har jeg nemlig aldrig set. Det bliver så heller ikke i denne omgang. Da jeg ville købe en billet til den fik jeg at vide, at kopien var så dårlig, at den ikke kunne vises. Øv!

Snotbillige AWE-boxe

Så i Fona på Strøget, at de havde de nye opsamlingsboxe fra Another World Entertainment, THE CANNIBAL COLLECTION og THE ZOMBIE COLLECTION, der hver især indeholder fire film. Prisen var 200,- kr. stykket. Det er halv pris i forhold til at købe filmene enkeltvis.

Don't judge a soundtrack by it's cover

I filmmusik-kredse er det meget almindeligt at købe flere udgaver af det samme soundtrack, blot fordi det udgives med forskellige covers. Faktisk driller jeg tit en af mine venner med dette. Nu har jeg dog selv været samler på den måde, og jeg kan stadig falde for fristelsen. Et aktuelt eksempel er John Debneys musik til I KNOW WHAT YOU DID LAST SUMMER. Det er aldrig udkommet officielt, men komponisten udgav selv musikken som en promo i et lille oplag. Coveret var særdeles kedeligt (til venstre), fordi Debney nok ikke kunne få tilladelse til at bruge et billede fra filmen. Det rådede han bod på senere hen, da soundtracket kom i endnu et oplag. Nu lignede det for alvor et rigtigt soundtrack (til højre).

Jeg har i nogle år haft den første udgave, men slog til da "den rigtige udgave" kom til salg på eBay. Man kan så komme med en nørd-undskyldning om, at lyden på version 2 skulle være blevet remastered, men dybest er det bare federe at have dette soundtrack med et flot cover. Og så er det endda et rigtig godt horror-score, som jeg holder meget af.

onsdag den 14. november 2007

Ira Levin er død

Den amerikanske forfatter Ira Levin døde mandag, 78 år gammel. Levin er først og fremmest kendt som manden bag romanen ROSEMARY'S BABY fra 1967, der blev fremragende (og meget nøjagtigt) filmatiseret af Roman Polanski. Kun syv romaner blev det til, men mange af dem solgte i millioner af eksemplarer. Levin huskes også for A KISS BEFORE DYING, THE STEPFORD WIVES, THE BOYS FROM BRAZIL og SLIVER, der i højere grad var thrillere (krydret med en dosis science fiction). I 1997 udkom SON OF ROSEMARY, der skulle være en rigtig dårlig bog.

Valggyser

Nej, nu tænker jeg ikke på tirsdagens valg og resultatet af dette, men mere på om der findes gysere, hvor politik har været en del af handlingen. Helt aktuelt kan jeg komme i tanke om MASTERS OF HORROR-episoden "Homecoming", hvor døde amerikanske soldater vender tilbage fra graven med en politisk dagsorden. Her ser man endda et valglokale. Så kan jeg huske den satiriske varulvefilm THE WEREWOLF OF WASHINGTON, der foregår i miljøet omkring den amerikanske præsident. Der er sikkert et par stykker mere, men jeg slutter af med at nævne THE OMEN-filmene, hvor Djævelens søn, Damien Thorn, bruger det politiske system for at komme til magten. Det har vi så også set et par eksempler på i det virkelige liv.

tirsdag den 13. november 2007

Nyheder fra Midget

Midget Entertainment kommer med to horror-nyheder i den kommende måneds tid. Den 20. november udkommer Scott Glossermans BEHIND THE MASK: THE RISE OF LESLIE VERNON, endnu en af disse film om en seriemorder, der bliver hovedperson i en dokumentar. Filmen skulle dog være ganske god. Den 4. december udkommer Jaume Balaguerós FRÁGILES, det er den med Calista Flockhart i hovedrollen.

Sleazehound suger blod

Sleazehound har to års fødselsdag (tillykke med det), og fejrer det med en mega-opdatering. Titlen er "I Draculas fodspor" og det handler naturligvis om vampyrer.

mandag den 12. november 2007

Bizar tysk Godzilla-fascination

Det tyske dvd-forlag Medienvertrieb Bernd Reichert står bag et par ganske bizarre monster-dvd-udgivelser, eller Kaiju Classics, som er det label serien markedsføres under. Bag den fantastiske titel FRANKENSTEIN – DER SCHRECKEN MIT DEM AFFENGESICHT gemmer sig Ishirô Hondas FURANKENSHUTAIN TAI SCHTEI KAIJÛ BARAGON fra 1965. Den er internationalt kendt som FRANKENSTEIN CONQUERS THE WORLD, FRANKENSTEIN VS. BARAGON og en hel masse andre titler.

Selskabet har også udgivet FRAKENSTEINS MONSTER JAGEN GODZILLAS SOHN, der skulle være lig med Jun Fukudas KAIJÛTÔ NO KESSEN: GOJIRA NO MUSUKO fra 1967 (aka SON OF GODZILLA). Begge film fås også i andre udgaver, men det syrede ved de tyske dvd'er er, at der blandt ekstramaterialet er kommentarlydspor af Jörg Buttgereit. Med FRANKENSTEIN – DER SCHRECKEN MIT DEM AFFENGESICHT får man endda en cd med Buttgereits hørespil “Frankenstein in Hiroshima“. Jamen, hallo, Jörg Buttgereit? Er det ikke ham med nekrofili-porno-splatterfilm som NEKROMANTIK og den slags? Jo, det er det, men manden er også vild med japanske filmmonstre og har endda skrevet bøger om dette fænomen. En af dem hedder JAPAN - DIE MONSTERINSEL, der nu skulle være på vej i en engelsk udgave fra Critital Vision. Titlen bliver MONSTER ISLAND: THE UNAUTHORIZED GUIDE TO JAPANESE MONSTER MOVIES. Hold udkig efter den på Amazon.

Så kom MARTIN-soundtracket

Perseverance Records har endelig fået taget sig sammen til at udgive Donald Rubinsteins score til George A. Romeros klassiske vampyrfilm MARTIN, hvilket jeg allerede skrev om i april. Denne musik har tidligere været ude på cd, men er nu helt umulig at opdrive. Perseverance lokker med bedre lydkvalitet på deres version (samt at man på cd'en også finder Rubinsteins afviste musik til POLLOCK). Man kan dog være sikker på, at også denne udgivelse snart bliver svær at opdrive, da oplaget kun er 1000 eksemplarer.

søndag den 11. november 2007

På stop med en sløj sequel

Mange sequels har ikke højere ambitionsniveau end at fortælle den samme historie som i den første film én gang til. Sådan er det også med THE HITCHER II: I'VE BEEN WAITING, en direkte til video-fortsættelse fra 2003 til klassikeren fra 1986. Jim Halsey arbejder som politibetjent, men bliver fyret efter at have dræbt en kidnapper i stedet for at arrestere ham. Sammen med kæresten Maggie tager han tilbage til de texanske landeveje for at opsøge den nu pensionerende politimand Esteridge, der i sin tid hjalp ham med den bindegale blaffer John Ryder.

Og sjovt nok får Jim og Maggie en blaffer med i bilen, der bestemt ikke er helt normal, og så kører historien ellers igen! Bortset fra en "overraskelse" lidt tidligt i handlingen (der dog følger reglerne for horror-sequels), er det den samme film, der kører over skærmen. Den er solidt lavet, men det er helt umuligt at blive grebet af den. Jake Busey er lidt sjov som den skøre blaffer, og til sidst får vi en opfindsom scene med en lastbil og et fly, men det hele lukkes ned med en gentagelse af den første films klimaks. En flad og uopfindsom affære.

THE HICTHER II: I'VE BEEN WAITING, USA, 2003. Instruktion: Louis Morneau. Medvirkende: Jake Busey, Kari Wuhrer, C. Thomas Howell, Shaun Johnston, Marty Antonini. Musik: Joe Kraemer.

lørdag den 10. november 2007

Dvd-gys i uge 46 - 2007

Kun en enkelt horrortitel kommer på det danske marked i næste uge - til gengæld er det en ret cool en:
  • PLANET TERROR
Update på uge 45:
  • MURDER-SET-PIECES

fredag den 9. november 2007

Kannibaler for begyndere

Det kan måske opfattes som en smule provokerende at kalde THE CANNIBAL COLLECTION fra Noble Entertainment for "kannibaler for begyndere", men det er faktisk ikke et dumt sted at starte, hvis man vil udsætte sig selv for denne brutale genre. De tre film i æsken er nemlig ikke blandt de værste af slagsen (en af dem handler dårligt nok om kannibaler), så her er en mulighed for at varme lidt op, før man smækker CANNIBAL HOLOCAUST og CANNIBAL FEROX i dvd-afspilleren. THE CANNIBAL COLLECTION indeholder ULTIMO MONDO CANNIBALE (aka LAST CANNIBAL WORLD) fra 1977 af Ruggero Deodato, SCHIAVE BIANCHE: VIOLENZA IN AMAZZONIA (aka AMAZONIA: THE CATHERINE MILES STORY) fra 1985 af Mario Gariazzo og IL PAESE DEL SESSE SELVAGGIO (aka MAN FROM DEEP RIVER) fra 1972 af Umberto Lenzi. Vi har altså både Deodato og Lenzi repræsenteret med film, der kan opfattes som forstudier til de ulækre strimler, der kom nogle år senere.

LAST CANNIBAL WORLD er klart den bedste film af de tre. Robert Harper er sammen med sine gode ven Rolf taget til Malaysia for at lede efter olie. Flyet strander og i løbet af natten og den følgende morgen dræbes piloten og dennes kæreste. Robert og Rolf kommer væk fra hinanden i junglen, og Robert ender hos en kannibalstamme, der udsætter ham for alskens bizarre ritualer. En smuk kvinde fatter dog sympati for ham, og Robert håber nu at kunne flygte. Massimo Foschi er fænomenal i en meget svær og grænseoverskridende rolle som Robert - helt ekstrem intens og fascinerende. Filmen byder også på en del kannibal-gnaskeri og andre ulækre scener, så man er godt underholdt.

Knap så ulækker er MAN FROM DEEP RIVER om fotografen John Bradley, der havner hos en primitiv stamme i Thailand. De behandler ham som en slave, men efterhånden bliver han accepteret og ender med at blive gift med høvdingens datter. I denne film kommer kannibal-truslen fra nabostammen, og der er meget få scener med menneskeæderi. Til gengæld slagtes der en del dyr, hvilket er standard for denne genre. Filmen er mere et jungleeventyr end en horrorfilm, men uinteressant er den ikke, selv om den er lidt langtrukken.

En næsten kannibalfri kannibalfilm får man med AMAZONIA: THE CATHERINE MILES STORY om en ung kvinde, der fanges af en stamme af hovedjægere i Amazonjunglen. Her er intet menneskeæderi og kannibalerne er kun med i et minuts tid. Til gengæld skæres en del hoveder af. I øvrigt er hovedjægerne nogle af de mest renskurede vilde, jeg har set i denne genre. Hele affæren smager lidt af billig TV-film og den er ikke specielt god.

Samlet set er THE CANNIBAL COLLECTION dog et fremragende køb og et godt supplement til de fire kannibalfilm fra Another World Entertainment. Selve boxen er en lækker digipack pyntet med kranier og dvd-menuerne er meget cool lavet. Billedkvaliteten er fin og filmene virker ikke censurerede.

Dansk 28 WEEKS LATER-dvd

SF Film/FOX oplyser, at den foreløbige premieredato på en dansk dvd-udgave af 28 WEEKS LATER er d. 5. februar 2008.

torsdag den 8. november 2007

Hammer i et forkert format

Det forholdsvis nye selskab Showbox Entertainment har udgivet to Hammer-titler på dvd, THE BRIDES OF DRACULA og THE EVIL OF FRANKENSTEIN, der ikke før har været ude på det engelske marked. Alene det burde udløse jubelscener, men på trods af fine kopier er der alligevel grund til at holde igen på jublen. Filmene præsenteres nemlig i 4:3-format, hvilket nok er værd at være opmærksom på, hvis man overvejer at bestille dem hjem. By the way, når vi nu taler om Hammer, så kan man i øjeblikket i de engelske biografer se en restaureret udgave af Terence Fishers DRACULA fra 1958!

250 gysere i en kasse

Faldt ved et tilfælde over denne box på amerikansk Amazon. Firmaet Mills Creek Entertainment sprænger alle rammer for hvor mange billige og/eller public domain-titler man kan proppe ind i en box med denne HORROR COLLECTION. 250 horror-titler pakket sammen på hele 60 dobbeltsidede dvd'er er det blevet til. Den samlede spilletid skulle være 313 timer og 6 minutter. Blandt titlerne kan nævnes ALIEN CONTAMINATION, ATTACK OF THE GIANT LEECHES, DEATH WARMED UP, EVIL BRAIN FROM OUTER SPACE, GRAVE OF THE VAMPIRE, MOON OF THE WOLF og REVOLT OF THE ZOMBIES. Udsalgsprisen er 100 dollar, så man skal nok ikke regne med perfekte 16:9-kopier - til gengæld kan man sikkert opdage en masse sjove film, man ellers ikke ville have set.

onsdag den 7. november 2007

Varulven kommer for sent

HOWLING IV: THE ORIGINAL NIGHTMARE (1988)
HOWLING IV: THE ORIGINAL NIGHTMARE er faktisk en bedre film end HOWLING III: THE MARSUPIALS, men nu skal der heller ikke så meget til. III'eren er en grotesk og flippet film, og derfor skal man ikke forvente en monumental forbedring, hvis man vælger at bruge halvanden time af sit liv på at se HOWLING IV. Det er en typisk lavbudget-gyser produceret direkte til videomarkedet i et desperat forsøg på at hente en ekstra klatskilling hjem på baggrund af Joe Dantes original.

Forfatteren Marie Adams lider af voldsomme mareridt, og tager derfor på rekreation sammen med sin mand Richard i en ensomt beliggende hytte nær byen Drago i Californien. De voldsomme drømme vil dog ikke holde op, og imens Marie sammen med en tidligere nonne forsøger at finde ud af mere om byens mystiske historie, har Richard travlt med at muntre sig med en sexet butiksejer med dyrelignende træk.

Historien kan minde lidt om den første HOWLING-film, men har slet ikke den samme styrke. Og man skal vente meget længe før varulvene dukker op. Først til sidst får vi en ganske splattet forvandlingsscene, men her er det alt for sent at redde det samlede indtryk af en billig film uden de store ambitioner. Skuespillet er heller ikke imponerende, hvor især de mandlige hovedroller virker stive og uengagerede. HOWLING IV: THE ORIGINAL NIGHTMARE blev til i 1988 med John Hough som instruktør. Han har også lavet den fremragende THE LEGEND OF HELL HOUSE, så dette er ikke en film, der pynter på CV'et. Jeg så HOWLING IV på den amerikanske region 0-dvd fra Echo Bridge/Platinum Disc, der som alle andre udgaver er i 4:3-format. Sjovt nok er alle billederne på coverets bagside fra HOWLING III. Jeg har også den danske udgave fra DVD-Danmark, og billedkvaliteten er stort set identisk på begge versioner. Prisen er også den samme, ca. 25,- kr, så det er trods alt en billig "fornøjelse" at anskaffe sig denne film.

HOWLING IV: THE ORIGINAL NIGHTMARE, England, 1988. Instruktion: John Hough. Medvirkende: Romy Windsor, Michael T. Weiss, Antony Hamilton, Susanne Severeid, Lamya Derval. Musik: David George.

tirsdag den 6. november 2007

Dramatisk soundtrack-cover

Prøv lige at se et vildt soundtrack-cover! Alene det gør næsten cd'en til et must. Bag denne skive finder man et nyt selskab kaldet Elysee Productions, der nu også vil til at udgive soundtracks. Deres premiere-cd er Tito Arevalos musik til MAD DOCTOR OF BLOOD ISLAND. Jeg kendte intet til denne film, men har nu gravet frem, at der er tale om en amerikansk-filippinsk produktion fra 1968, instrueret af Gerardo de Leon og Eddie Romero. Filmen er endda ude på dvd. Soundtracket udkommer i 1000 eksemplarer og der følger en otte-siders booklet med.

SAW IV på dansk dvd

Pyha, der er nok at se til her på landets travleste horror-blog, men jeg kan da lige nå at fortælle, at Scanbox udgiver SAW IV på dvd d. 5. februar 2008.

mandag den 5. november 2007

Jorge Grau-klassiker genudgives

Jorge Graus zombie-klassiker NON SI DEVE PROFANARE IL SONNO DEI MORTI fra 1974 er udgivet under et hav af forskellige titler (og i forskellige versioner). Blandt de mest kendte er THE LIVING DEAD AT MANCHESTER MORGUE, LET SLEEPING CORPSES LIE og DON’T OPEN THE WINDOW. Selv om den findes på dvd er det bare en af de film, jeg aldrig har fået købt og set. Nu fortæller FANGORIA, at endnu en dvd-version er på vej. Denne gang er det Blue Underground, der byder på en dobbelt-disc med en (efter sigende) imponerende billedkvalitet og en del ekstramateriale. Man skal dog vente til d. 26. februar, før man kan købe den.

Et spørgsmål om Argento-musik

Under lørdagens AWE-arrangement blev jeg spurgt om der fandtes opsamlinger med musik fra Dario Argentos film. Det kunne jeg bekræfte uden lige på stående fod at kunne huske titlerne, men nu har jeg gravet lidt i emnet (da jeg ikke selv har fået købt disse cd'er endnu). Ja, der er en del at vælge imellem. Det italienske pladeselskab Cinevox har udgivet ARGENTO VIVO med 16 tracks. Siden tog de 11 af disse tracks og smækkede dem sammen med en hel masse andre på en dobbelt-cd med titlen PURO ARGENTO VIVO.

Man kan også vælge at gå en anden vej, nemlig med Goblin-opsamlinger. Her har Cinevox præsteret dobbelt-cd'en THE BEST OF GOBLIN, hvor disc 2 skulle være en live-koncert med bandet. Endelig kan man prøve at opspore de fire opsamlings-cd'er fra amerikanske DRG Records, hvor den første hed GOBLIN: THEIR HITS, RARE TRACKS AND OUTTAKES COLLECTION. Siden fulgte GOBLIN VOLUME II 1975-1980, GOBLIN VOLUME III 1978-1984 og GOBLIN VOLUME IV.

søndag den 4. november 2007

Gotisk Halloween

I går havde Another World Entertainment inviteret til Halloween-event i Club Faust i Magstræde i København, en goth-klub med masser af sort stemning på væggene. Arrangementet var til dels et PR-fremstød for Danmarks vildeste filmselskab, men var også tænkt som en fan-event, hvor man kunne møde hinanden. Samtidig havde AWE opfordret til at man tog ting og sager med, man ikke havde brug for længere og derfor var der også dømt loppemarked på højt plan. Her blev bl.a. solgt plakater, programmer og gamle videobånd.

Det var herligt endelig at møde de to herrer bag Another World, Jan Schmidt og Kenneth Eriksen. De havde bredt hele sortimentet ud på et bord og det er helt forrygende, hvor meget de har nået at smide ud på markedet. Kenneth fortalte endda, at udgivelsesfrekvensen går helt amok i det nye år og at man pt. forhandler om rettighederne til særdeles spændende titler. Lucio Fulcis THE HOUSE BY THE CEMETERY er desværre ikke iblandt dem, men det lød ellers som om vi godt kan glæde os til nogle vilde overraskelser.

Så var det også sjovt at snakke med Nicolas Barbano, Jesper Moerch, Henrik Larsen, Jack J og mange andre. Jeg havde selv taget ca. 24 kilo filmbøger med til "loppemarkedet" og fik solgt en del (dog ikke de tungeste af dem måtte jeg erkende, da jeg slæbte resterne med hjem igen). På et lærred og en TV-skærm blev der vist et klip-show med makabre højdepunkter fra AWE's udgivelser, kun afbrudt af diverse undergrunds-produktioner. Selve stedet havde en fin stemning, men musikken havde et påtrængende niveau og edderkoppespinds-pynten hang fast i håret på de fleste i den lavloftede del af lokalet. Jeg valgte at tage hjem før selve Halloween-festen begyndte, men denne del af arrangementet skulle også have været vellykket. Alt i alt en event, der skriger på en gentagelse og rygter vil vide, at andre arbejder på et fan-træf af en art i løbet af foråret.

Krokodillen bider til

Når man ser dette fantastiske cover kan man ikke lade være med at tænke, at der generelt laves alt for få krokodille-gysere. Nu er det vist desværre sådan, at coveret nok er det bedste ved LAKE PLACID 2. Filmen er produceret til The Sci-Fi Channel, hvor den kørte over skærmen tidligere i år. Instruktøren David Flores har før lavet billige film som BOA VS. PYTHON og andre TV-produktioner, så det siger vist lidt om niveauet. LAKE PLACID 2 udkommer på dvd i begyndelsen af det nye år. Coveret her er fra den amerikanske udgivelse, men den skulle også dukke op i England.

Dvd-gys i uge 45 - 2007

Næste uge byder ikke på særlige mange titler. Til gengæld havde jeg overset et par udgivelser fra denne uge.
  • THE X-FILES: SÆSON 6
  • THE X-FILES: SÆSON 7
Update på uge 44:
  • THE TOOLBOX MURDERS
  • THE HITCHHIKER, VOLUME 1
  • THE HITCHHIKER, VOLUME 2

lørdag den 3. november 2007

En tegneserie takker af

Ikke alle numre af den italienske tegneserie DYLAN DOG har været lige gode, men nu havde man lige vænnet sig til, at der kom et nyt nummer hver måned. Som jeg tidligere har skrevet, så lukker Shadow Zone Media nu bladet efter bare fem numre. Ujævn distribution betød dårligt salg, og så gik den ikke længere. "Anna Nevers genfærd" hedder den sidste historie, der handler om skuespilleren Guy Rogers, der forsøger at genoplive sin karriere efter at have været alkoholiker. Han plages af voldsomme mareridt/syner om genfærdet af en kvinde, der i virkelighedens verden viser sig også at være skuespiller - og hun skal være med i den gyserfilm, Guy Rogers arbejder på. Det er en ganske solid historie, og tegningerne af Corrado Roi minder om min barndoms billige gyserhæfter. Trist at det ikke gik med DYLAN DOG, men så må man nøjes med at glæde sig over de fem hæfter, der udkom. Det skulle stadig være muligt at skaffe en komplet samling.

AWE-event... ses vi?

Husk at Another World Entertainment har inviteret til Halloween i eftermiddag fra kl. 15.00 i Club Faust i Magstræde i København. Der vil være mulighed for at købe AWE's udgivelser og der er mulighed for selv at sælge ting af en vis kvalitet. Jeg tager selv en stak filmbøger og en håndfuld vhs-film med.

fredag den 2. november 2007

Nyt fra Retromedia

Det amerikanske selskab Retromedia har en række spændende udgivelser på vej. Man kan bl.a. se frem til en 20 års jubilæums-udgave af Fred Olen Rays HOLLYWOOD CHAINSAW HOOKERS. Det bliver også til en dvd med titlen THE ROBERT QUARRY COLLECTION, der indeholder THE DEATHMASTER og TEEN EXORCIST. På Retromedias hjemmeside kan man se forsider på box-udgivelser som SCI-FI TRASH-O-RAMA, EURO-FIENDS og andre særprægede film. De tyske Edgar Wallace-thrillers er også på vej fra selskabet.

Nye horror-soundtracks

Buysoundtrax Records har netop annonceret, at de udgiver William Ross' musik til DRIFTWOOD, en gyser fra 2006 af Tim Sullivan. Ross er ellers kendt for musikken til en række komedier og dramaer, men har bl.a. også orkestreret THE MUMMY RETURNS og VAN HELSING. DRIFTWOOD udkommer i 1000 eksemplarer. MovieScore Media er aktuelle med David James Nielsens musik til HAUNTING VILLISCA, en spøgelseshistorie instrueret af James Serpento. Soundtracket fås både som download og som cd.

torsdag den 1. november 2007

En bytur med mange gode ting

Har været en tur inde i byen i dag. I Fantask købte jeg det nye nummer af FANGORIA samt det femte og sidste nummer af DYLAN DOG. I Accord blev det til to soundtracks, nemlig DREAMCATCHER af James Newton Howard og THE DESCENT af David Julyan. Og i DVDCity købte jeg Martin Schmidts KAT (mest for at have den stående i samlingen og fordi den rent faktisk er svær at opdrive efterhånden) samt en helt fantastisk box. AMICUS - THE STUDIO THAT DRIPPED BLOOD indeholder hele seks film, der sidder i hver sin smagfulde røde dvd-æske. Prisen var også perfekt, nemlig 290,- kr.

Uncut hyler mod månen

Uncut.dk har foretaget en stor Halloween-opdatering med anmeldelser af 17 forskellige varulvefilm, herunder også nogle af de HOWLING-film, jeg skriver om for tiden.

"The evil is gone"...

Vi havde en god Halloween-aften med det, der nu skulle til. Det blev også til et par film. Først THE WICKER MAN, der i den grad handler om en kraftfuld dag og vigtige ritualer. Og så slår det mig altid hvor helt utrolig nådesløs slutningen er! Derefter så jeg John Carpenters HALLOWEEN. Det er vist tredje eller fjerde gang, jeg ser den på en Halloween-aften, hvilket er en udmærket tradition.