Der er noget underligt fascinerende ved film, der er baseret på en sand historie. Sådan er det også med THE AMITYVILLE HORROR. At den har været en tur igennem Hollywood-maskinen er så en anden sag, men faktisk er store dele af historien sand – i det mindste for de mennesker, der i sin tid boede i det hjemsøgte hus på Ocean Avenue 112 i Amityville, New York.
Det hele begyndte d. 13. november 1974, da den 23-årige Ronald DeFeo Jr. myrdede hele sin familie i det hus, der siden skulle blive så berømt og berygtet. Ronald skød sine forældre og sine fire yngre brødre og
![](http://photos1.blogger.com/x/blogger/5337/3137/320/780491/The%20Amityville%20Horror%20Huset.jpg)
I december 1975 flyttede familien Lutz ind i huset. George Lutz havde nogle måneder før giftet sig med Kathleen Lutz, der havde tre børn i forvejen. De fik huset til en meget fornuftig pris og havde ingen problemer med at bo et sted, hvor en grum forbrydelse var blevet begået. Men 28 dage senere flygtede familien fra huset uden at tage andet end lidt tøj med sig. De var blevet fordrevet af onde ånder! Huset blev siden undersøgt af parapsykologer, der kom frem til vidt forskellige resultater.
Men historien blev først for alvor kendt, da familien Lutz fortalte om deres oplevelser i Jay Ansons bog The Amityville Horror: A True Story. Bogen blev en bestseller, og den danner grundlaget for film-udgaven fra 1979. Siden er det blevet til syv sequels og et remake. Samtidig er der kommet et hav af bøger om sagen, lige fra historien om DeFeo-familiens tragiske død til seriøse forsøg på afsløre Lutz-familien s
![](http://photos1.blogger.com/x/blogger/5337/3137/200/358104/The%20Amityville%20Horror%20Brolin%20og%20Kidder.jpg)
Filmen fra 1979 er produceret af den legendariske Samuel Z. Arkoff, manden bag en stribe billige B-film fra 50’erne. Stuart Rosenberg står for instruktionen og James Brolin og Margot Kidder spiller ægteparret Lutz. Da man i Amityville ikke ville have mere omtale af sagen, måtte man finde et andet hus, der kunne spille hovedrollen. Derfor er filmen optaget i New Jersey. At netop huset er hele kernen i filmen kan ses af de mange skud af facaden med de to skæve vinduer, der ligner øjne. Fra nogle vinkler ligner huset endda et gigantisk kranium.
Der er på mange måder tale om en solid mainstream-horrorfilm, der formår at underholde uden at være rigtig gribende eller skræmmende. Mange scener er hentet fra familien Lutz’ egne oplevelser, mens
![](http://photos1.blogger.com/x/blogger/5337/3137/200/155066/The%20Amityville%20Horror%20Brolin.jpg)
THE AMITYVILLE HORROR havde den danske titel ”Spøgelseshuset” i biograferne og kom siden på vhs med titlen ”Huset som Gud glemte”. Senest er den udkommet på dvd i Danmark i en standard-udgave, hvor det eneste ekstramateriale er en trailer. Så kan man også få en fremragende dobbelt-
![](http://photos1.blogger.com/x/blogger/5337/3137/200/74496/The%20Amityville%20Horror%20Cover.jpg)
THE AMITYVILLE HORROR, USA, 1979. Instruktion: Stuart Rosenberg. Medvirkende: James Brolin, Margot Kidder, Rod Steiger, Don Stroud, Murray Hamilton. Musik: Lalo Schifrin.
Ingen kommentarer:
Send en kommentar