
Det blev udsolgt forholdsvis hurtigt, og eksemplarer er siden blev handlet på eBay til groteske summer. CDR-kopier har det også vrimlet med. Nu gider Film Score Monthly ikke finde sig i det mere, så de har ganske enkelt genudgivet THE OMEGA MAN, nu med forbedret lyd og i et ubegrænset oplag. Til gengæld må man nøjes med at læse liner notes på nettet i stedet for i en booklet som i den første version.
Spændende! "The Omega Man" har altid været blandt min favoritter, så det er klart et soundtrack, jeg skal have fingrene i :-)
SvarSletWB sender i øvrigt deres Blu-ray udgave af filmen på markedet den 27. november. Jeg vil efterfølgende anmelde den på Fiktion & Kultur.
Filmen får ret gode karaktere for billedesiden af DVDbeaver, der kalder den "a vast improvement" set i relation til dvd-udgaven. Det bliver spændende at konstatere dette ved selvsyn ;-)