lørdag den 31. august 2013

Gode gyserfilm for børn og unge; helst tilladt for dem under 15 år

Jeg har fået en mail fra en læser, der efterlyser gode gysere, man kan vise i en ungdomsinstitution, hvor børnene er under 15 år - og det er faktisk ikke nogen nem opgave at foreslå nogle titler. Man kan selvfølgelig vælge at vise film som GREMLINS, GHOSTBUSTERS, BEETLEJUICE og de to første live-action SCOOBY-DOO-film, der alle har en "tilladt for børn over 11 år"-mærkat på forsiden, men det er måske lidt tamt. Omvendt er det lidt af en jungle med de censur-mærkater.

Lad os lige starte med reglerne. Det er Medierådet for Børn og Unge, der kigger filmene igennem og kommer med deres vurdering af hvilken aldersgrænse, der skal sættes på - uanset om det er til biograferne eller på dvd. Grænserne er:
  • Tilladt for alle.
  • Tilladt for alle, men frarådes børn under 7 år.
  • Tilladt for børn over 11 år.
  • Tilladt for børn over 15 år.
Et filmselskab behøver ikke at sende en film ind til bedømmelse, men det betyder, at den automatisk vil have den strengeste aldersgrænse, nemlig de 15 år. Vi har ikke voksen-censur i Danmark, så der klippes ikke scener ud af filmene. Medierådet for Børn og Unge kan dog optræde som konsulenter, hvis f.eks. et filmselskab er i gang med at lave en film, hvor de kan være i tvivl om hvorvidt bestemte scener kan ende med, at det endelige produkt får klasket et højere censur-mærkat på plakaten.

Nu er censur-mærkaterne vejledende, forstået på den måde, at børn faktisk godt må tage i biografen og se en gyserfilm, der er tilladt for børn over 15 år. Alle børn, der er fyldt 7 år, må nemlig gå ind og se enhver film - blot de følges med en person, der er fyldt 18. Det hedder voksenledsagelse. Hvordan folk så vælger at gøre indenfor hjemmets fire vægge, siger reglerne ikke så meget om - hvis man nu har givet Junior lov til at låne ens DAWN OF THE DEAD-dvd, så er det jo ikke sikkert, at man lige har tid til at se den sammen med ham. Medierådet anerkender, at det ikke er alle børn, der reagerer ens, og derfor er det forældrenes ansvar at sortere lidt i de titler, poderne udsætter sig selv for (selv om vi forældre godt ved, at det er en umulig opgave).

Nå, vi skal tilbage på sporet. Nu ved jeg ikke, hvordan reglerne er i en ungdomsinstitution, men jeg kunne forestille mig, at hvis en voksen medarbejder smækker DAWN OF THE DEAD på storskærmen og ser den sammen med 20-30 unge under 15 år, så tæller det ikke helt som "voksenledsagelse". Så det er nok noget med, at man holder sig på den sikre side, så der i hvert fald ikke bliver ballade med forældrene, hvis lille Anthon pludselig ikke kan sove om natten, fordi han har set en gyser henne i institutionen. Måske kan lille Anthon være en særligt følsom sjæl, men hvis filmen som udgangspunkt har haft den rette alders-mærkat, så burde det altså være OK at vise den for en større forsamling. Man kan i øvrigt finde mange af Medierådets afgørelser på denne hjemmeside.

Hvis jeg lige hurtigt skulle slynge nogle titler ud, så kunne jeg nævne JAWS, POLTERGEIST, THE OTHERS, DRAG ME TO HELL, THE SIXTH SENSE og ARACHNOPHOBIA. Men de står alle med en 15 års-mærkat ude i dvd-butikkerne - også selv om de i andre lande har en lavere censur-grænse. Hvis man er interesseret i at kaste sig over de gode gamle Universal-gysere med f.eks. Dracula, Frankensteins monster og varulven, så er de udgivet med både 11 og 15-års-mærkater på omslaget - det er det rene rod.

Der er flere gakkede eksempler. Hvis jeg nu købte TARANTULA, Jack Arnolds fantastiske edderkoppe-gyser fra 50'erne, hjem på en dvd fra England, så står der en PG-etiket på omslaget. Ifølge den engelske censur-myndighed BBFC, så burde en PG-film ikke kunne skræmme et barn, der er fyldt otte år. Køber man den samme film i en dansk butik, så står der 15 år på forsiden. Helt knald i låget - især fordi selve dvd-skiven er præcis den samme med danske undertekster og det hele; filmselskabet får bare trykt forskellige omslag til de forskellige lande.

Lad os tage endnu et knald i låget-eksempel, nemlig FREDDY VS. JASON. Det er en ekstremt underholdende film med masser af gys, flotte effekter og med to af de største ikoner, vi har haft i genren. Da den gik i de danske biografer, så var det med en 11 års-grænse. Medierådet for Børn og Unge skrev bl.a. at "filmen viser en lang række blodige mord, som kan være skræmmende for børn. Fremstillingen er dog typiske for splatter-genren, og de uhyggelige scener trækkes ikke i langdrag, hvorfor børn over 11 vurderes at kunne klare filmen uden at blive skræmt". Men dvd-udgaven har altså et 15 års-markat på omslaget. Helt tosset, altså...

Så jagten på gode gysere, der er tilladt for børn over 11 år (og som rent faktisk har dette mærkat på dvd-forsiden), er ikke let. Tre hurtige bud er:
  • BØRNEHJEMMET/EL ORFANATO: Spansk gys, der er lidt langsomt fortalt, men den indeholder en del creepy scener. Da omdrejningspunket for gysene er børn, så skal man selvfølgelig lige være OBS på følsomme sjæle blandt publikum. 
  • EIGHT LEGGED FREAKS: Rigtig god skæg og ballade-gyser, der byder på kriblende edderkopper i alle størrelser. Tonen er munter, men der er også fine chok undervejs. 
  • MIDSOMMER: Ganske fin dansk gyser, der dog kredser omkring alvorlige emner - men jeg synes, at den er flot og stemningsfuld. 
Skal der være monstre for alle pengene, så kan man selvfølgelig tage JURASSIC PARK-trilogien og ALIEN VS. PREDATOR (selv om sidstnævnte ikke er ret god, og 2'eren er i øvrigt forbudt for børn under 15 år). Hvis du har andre bud, så meld endelig ind med en kommentar.

Se traileren for Gunnar Hansens nye bog om THE TEXAS CHAIN SAW MASSACRE

Skuespilleren Gunnar Hansen, der spillede rollen som Leatherface i Tobe Hoopers THE TEXAS CHAIN SAW MASSACRE, har nu skrevet en bog om en af de bedste og mest indflydelsesrige gysere nogensinde. Titlen er CHAIN SAW CONFIDENTIAL, og bogen udkommer den 24. september på forlaget Chronicle Books. Her kan du se en trailer for bogen.

torsdag den 29. august 2013

Blodig Weekend-programmet anno 2013

Her kan du se hele programmet til Blodig Weekend-festivalen, som det pt. ser ud. Dette indlæg vil løbende blive opdateret, efterhånden som eventuelle ændringer og nyheder tikker ind. Festivalen kører i dagene den 26. til og med den 29. september (med den følgende tirsdag som en slags bonus-dag). De fleste af filmene kan ses i Cinemateket i Gothersgade i København - mens fire af titlerne vises i CinemaxX i København og Aarhus.

Torsdag den 26. september:
  • Kl. 19.00 i CinemaxX i København og Aarhus: EVIL DEAD, Fede Alvarez, USA, 2013 (Engelsk dialog uden undertekster).
  • Kl. 22.00 i Cinemateket: V/H/S 2, diverse instruktører, USA, 2013 (Engelsk dialog).
Fredag den 27. september:
  • Kl. 14.00 i Cinemateket: I DECLARE WAR, Jason Lapeyre, Robert Wilson, Canada, 2012 (Engelsk dialog).
  • Kl. 16.30 i Cinemateket: THE BATTERY, Jeremy Gardner, USA, 2012 (Engelsk dialog).
  • Kl. 19.15 i Cinemateket: LE FOTO PROIBITE DI UNA SIGNORA PER BENE/THE FORBIDDEN PHOTOS OF A LADY ABOVE SUSPICION, Luciano Ercoli, Italien, 1970 (Norske undertekster).
  • Kl. 19.30 i Cinemateket: STITCHES, Conor McMahon, Irland, 2012 (Engelsk dialog. Filmen introduceres af stand up-komikeren Ross Noble, der spiller hovedrollen).
  • Kl. 21.30 i Cinemateket: RETURN TO NUKE 'EM HIGH VOLUME 1, Lloyd Kaufman, USA, 2013 (Engelsk dialog).
  • Kl. 21.45 i Cinemateket: WE ARE WHAT WE ARE, Jim Mickle, USA, 2013 (Engelsk dialog).
Lørdag den 28. september:
  • Kl. 13.00-21.00 i Cinemateket: Collector's Market - Salg af memorabilia, plakater og meget mere. Fri entre. 
  • Kl. 14.15 i Cinemateket: IL GATTO A NOVE CODE/DEN NIHALEDE KAT, Dario Argento, Italien-Frankrig-Vesttyskland, 1971.
  • Kl. 16.45 i Cinemateket: DARK TOUCH, Marina de Van, Frankrig-Irland, 2013 (Engelsk dialog. Filmen introduceres af Charlotte Flyvholm, der er med på rollelisten).
  • Kl. 18.00 i Cinemateket: Blodigt nyt fra undergrunden - danske genrefilm. Fri entre. BLOK 1 - kl.18:00-20:00: JESUS RESURRECTED (trailer) - instr.: Dennis Bahnson, Mads Koudal, THE FRO (trailer) - instr.: Philip Th. Pedersen, BEWILDERBEAST - instr.: Balder Skånstrøm-Bo, FANGET - instr.: Søren Schneider, TEST SUBJECT - instr.: Søren Schneider, TRUNK - instr.: Mie Skjoldmose Jacobsen, PIG STY - instr.: Bjarke Johansen, GOAT - instr.: Erik Gonzalez, LT – HUMAN TRASH (part 1) - instr.: Mads Erichsen, LÆKRE TIL VI DØR - instr.: Marie Grahtø Sørensen. BLOK 2 - kl.21:00-23:00:  POSTPARTUM (teaser) - instr.: Michael Panduro, ROBOBRO - instr.: Dennis Bahnson, Mads Koudal, OASEN - instr.: Carl Marott, TRASH - instr.: Jesper Pedersen, Alexander Nørgaard, Asger Nordbo, DOLL'S PLAY - instr.: Søren Schneider, THE BLACKWATER GOSPEL - instr.: Bo Mathorne, GOD BLESS DENMARK - instr.: Kasper Juhl, DEN LILLE DØD, - instr.: Rasmus Frøkjær Justesen, KORSVEJE - instr.: Daniel Bødker Sørensen, SKIZO - instr.: Svend Ploug Johansen, RISE FROM YOUR GRAVE - instr.: Carl Marott.
  • Kl. 19.00 i Cinemateket: DADDY'S LITTLE GIRL, Chris Sun, Australien, 2012 (Engelsk dialog).
  • Kl. 19.30 i Cinemateket: Alex Puddu-koncert med Edda Dell’Orso - efterfulgt af filmen ONCE UPON A TIME IN THE WEST/VESTENS HÅRDE HALSE. 
  • Kl. 21.30 i Cinemateket: KISS OF THE DAMNED, Xan Cassavetes, USA, 2012 (Engelsk dialog).
  • Kl. 21.30 i CinemaxX i København og Aarhus: SHARKNADO, Anthony C. Ferrante, USA, 2013 (Engelsk dialog uden undertekster).
Søndag den 29. september:
  • Kl. 14.15 i Cinemateket: ADJUST YOUR TRACKING, Levi Peretic, Dan M. Kinem, USA, 2013 (Engelsk dialog).
  • Kl. 16.30 i Cinemateket: GROTESK, Peter J. Bonneman, Danmark, 2013 (Dansk og engelsk dialog uden undertekster). 
  • Kl. 18.00 i Cinemateket: Blodigt nyt fra undergrunden - danske genrefilm. Fri entre. Gentagelse af lørdagens program, se dette.
  • Kl. 19.00 i CinemaxX i København og Aarhus: BIG BAD WOLVES, Aharon Keshales, Navot Papushado, Israel, 2013 (Hebraisk dialog med engelske undertekster).
  • Kl. 19.00 i Cinemateket: AHÍ VA EL DIABLO/HERE COMES THE DEVIL, Adrián García Bogliano, Mexico-USA, 2012 (Spansk dialog med engelske undertekster).
  • Kl. 19.15 i Cinemateket: FRESH MEAT, Danny Mulheron, New Zealand, 2012 (Engelsk dialog). 
  • Kl. 21.30 i Cinemateket: TA-WEO/THE TOWER, Ji-hoon Kim, Sydkorea, 2012 (Koreansk dialog med engelske undertekster).
  • Kl. 21.45 i Cinemateket: THALE, Aleksander Nordaas, Norge, 2012 (Norsk dialog med engelske undertekster).
Tirsdag den 1. oktober: 
  • Kl. 19.30 i Cinemateket: EVIL DEAD, Fede Alvarez, USA, 2013 (Engelsk dialog uden undertekster).

tirsdag den 27. august 2013

FANGORIA hylder skræmmende forlystelser

Her er et fænomen, man ikke kender så meget til her fra Danmark (bortset fra enkeltstående events omkring Halloween), nemlig haunted houses-forlystelser. Dem har de bunker af i USA; ikke mindst op til Halloween. Nu hyldes disse skræmmende forlystelser i et særnummer af FANGORIA, der er produceret i samarbejde med foreningen America Haunts. I bladet går man tæt på 20 af de "hjemsøgte huse", og der er interview med bl.a. Tom Savini, Debbie Rochon og Elvira. 1500 eksemplarer af særnummeret sælges gennem FANGORIAs hjemmeside - ellers kan de købes, hvis man tilfældigvis besøger en af de amerikanske horror-forlystelser.

mandag den 26. august 2013

Ny dobbelt-cd med musikken fra POLTERGEIST II: THE OTHER SIDE udkommer snart

Jerry Goldsmiths score til POLTERGEIST II: THE OTHER SIDE er udkommet på cd mindst tre gange før, Første gang var i 1986 - samme år som filmens premiere. Siden kom udgaver med stadig mere musik på i forhold til den første udgivelse, der ikke indeholdt meget mere end en halv time. Men det er faktisk først nu, at det helt og aldeles komplette score bliver udgivet.

Det er selskabet Kritzerland, der er gået tilbage til det oprindelige mix, som Jerry Goldsmith lavede - og på dobbelt-cd'en vil også være diverse bonus-tracks. Alt i alt en fristende udgivelse, må man sige. Cd'en, der produceres i 1500 eksemplarer, udkommer officielt i den anden uge af oktober, men vil formentlig være på gaden noget før. Man kan allerede nu forudbestille den fra Kritzerland og diverse soundtrack-forhandlere.

Blodig Weekend føjer SHARKNADO, BYZANTIUM og BIG BAD WOLVES til programmet

Skrækfilm-festivalen Blodig Weekend, der kører den 26. til og med den 29. september, har netop føjet tre nye titler til programmet, nemlig SHARKNADO, BYZANTIUM og BIG BAD WOLVES. Alle tre film vil - sammen med den nye EVIL DEAD - blive vist i CinemaxX i København og Aarhus. SHARKNADO er den nye dummere end dum-haj-gyser, der har taget USA med storm. Egentlig er den produceret til TV-, dvd- og on demand-markedet, men nu er den også er blevet vist i udvalgte biografer i USA ved midnatsforestillinger.

BYZANTIUM er en ny vampyrfilm fra instruktøren Neil Jordan, der tidligere har lavet bl.a. INTERVIEW WITH THE VAMPIRE og THE COMPANY OF WOLVES. Filmen har danske Thure Lindhardt på rollelisten. Og BIG BAD WOLVES er grum og kulsort hævn-horror fra det israelske makkerpar Aharon Keshales og Navot Papushado. De har tidligere lavet KALEVET (eller RABIES, som den hedder i den store verden - også her i Danmark, hvor den er udgivet på dvd af Another World Entertainment). BIG BAD WOLVES har fået rigtig flotte anmeldelser efter at være blevet vist på diverse festivaler.

Programmet i Cinemateket er ikke helt komplet endnu, men meget tyder på, at vampyrfilmen KISS OF THE DAMNED kommer med. Den blev også vist på den seneste CPH:PIX-festival.

søndag den 25. august 2013

Filmkomponisten Harry Manfredini fylder 70 år

Den amerikanske filmkomponist Harry Manfredini kan i dag fejre sin 70 års fødselsdag. Manfredini er først og fremmest kendt for sine scores til de fleste af FRIDAY THE 13TH-filmene, hvor fans især vil huske brugen af en stemme, der siger "ki ki ki, ma ma ma". Hans musik er ofte manisk og fragmentarisk, men passer særdeles godt til filmene. Ud over FRIDAY THE 13TH, så har Manfredini bl.a. komponeret scores til skrækfilm som SWAMP THING, HOUSE, HOUSE II: THE SECOND STORY, DEEPSTAR SIX og WISHMASTER.

MANIAC udkommer på dansk dvd og Blu-ray

Ser lige, at Another World Entertainment har Franck Khalfouns MANIAC-remake på programmet (det er den med Elijah Wood). Filmen udkommer på dvd og Blu-ray her i Danmark den 24. oktober.

lørdag den 24. august 2013

THE VAMPIRE DIARIES sæson 4 med danske undertekster kan købes hjem fra England

Hvis man ikke kan vente på, at TV3+ tager hul på at sende THE VAMPIRE DIARIES sæson 4 i begyndelsen af september, så kan man i stedet vælge at investere i den engelske dvd-boks, der udkommer på mandag. Den har nemlig danske undertekster. Kan bestilles via f.eks. Amazon.

onsdag den 21. august 2013

Skræmmende historier fra videomaskinen

En gruppe småkriminelle tjener penge ved at filme deres eskapader, der bl.a. går ud på at smadre forladte huse og tvinge kvinder på gaden til at vise brysterne frem. Nu påtager de sig en ny opgave, der kan betyde lidt ekstra penge: De skal bryde ind i et hus og stjæle et helt bestemt VHS-bånd. Indbruddet filmer rødderne selvfølgelig også, og de finder husets ejer død foran en masse TV-apparater, der viser hvid støj. I deres jagt på på videobåndet begynder de at se bunkerne igennem, og den ene mærkværdige og uhyggelige historie efter den anden dukker op på TV-skærmene.

V/H/S er et af de seneste bud på, hvordan man også kan lave found footage-horror. Ramme-fortællingen med tyveknægtene er et fint trick, der sætter tingene i gang, og de fleste af historierne leverer varen med god stemning og solide chok. Vi er ikke ude i de banebrydende eksperimenter, når det gælder manuskripterne, og meget af det er alt andet end originalt. Men det er uhyggelig og varieret underholdning, og så kan man ikke forlange mere.

Ramme-fortællingen, der har titlen "Tape 56", er instrueret af Adam Wingaard, og er i sagens natur den svageste af dem. Vi vender efter hver historie tilbage til huset med de mange TV-skærme , og det gør, at man lidt mister interessen for tyvenes forsøg på at finde netop det videobånd, de kan tjene penge på. "Amateur Night" af David Bruckner er en ambitiøs fortælling om hvor galt, det kan gå, når unge, liderlige fyre prøver at score piger ude i byen. Flot lavet og med en super slutning.

"Second Honeymoon" af Ti West er en afdæmpet historie om et par på tur gennem USA, hvor de måske, måske ikke, forfølges af en mystisk kvinde. Effektiv lille sag. "Tuesday the 17th" af Glenn McQuaid er en slasher-gyser med et meget usædvanligt monster. Her kunne effekterne godt have været bedre, men det er et OK indslag. "The Sick Thing That Happened to Emily When She Was Younger" af Joe Swanberg byder på antologiens bedste chok-scener, men manuskriptet halter lidt. Der rundes af "10/31/98" af instruktør-kvartetten Radio Silence (Matt Bettinelli-Olpin, Tyler Gillett, Justin Martinez og Chad Villella) om fire unge gutter, der i den grad går ind i det forkerte hus, da de skal til Halloween-fest. Absolut den bedste af historierne, synes jeg...

Søsyge-faktoren er høj i denne film med masser af mega-rystet kamera og sjuskede skud og klip, men det er også en del af charmen ved projektet. Man skal så ikke lige spørge for meget ind til, hvordan disse optagelser rent faktisk er kommet over på nogle videobånd, der ligger i en gammel mands hus - men ellers er V/H/S en fin horror-oplevelse og efter min mening bedre end den tyndbenede THE ABCS OF DEATH. Den danske dvd fra Midget Entertainment indeholder ikke noget ekstramateriale.

V/H/S, USA, 2012. Instruktion: Adam Wingard, David Bruckner, Ti West, Glenn McQuaid, Joe Swanberg, Radio Silence. Medvirkende: Calvin Reeder, Hannah Fierman, Joe Swanberg, Norma C. Quinones, Helen Rogers.

Endnu et soundtrack i et begrænset oplag

Det er åbenbart blevet det nye sort at grave sjælden filmmusik frem fra arkiverne og udgive det på cd i 500 eksemplarer. Her er endnu et eksempel. Disques CinéMusique lancerer i begyndelsen af september Christian Gauberts score til THE LITTLE GIRL WHO LIVES DOWN THE LANE - et canadisk-fransk horror-drama fra 1976, instrueret af Nicolas Gessner og med Jodi Foster og Martin Sheen i hovedrollerne. Musikken har tidligere været udgivet på lp i Japan, men dukker nu altså op på cd i et lille oplag.

tirsdag den 20. august 2013

I dag er det H.P. Lovecrafts fødselsdag

I dag er det 123 år siden, at den amerikanske horror- og science fiction-forfatter H.P. Lovecraft blev født. Han er manden bag den såkaldte Cthulhu-mytologi, og det vrimler med alskens monstre og fantastiske væsener i hans sære og kringlede fortællinger. For ikke så længe siden udkom på dansk en nyoversat opsamling med nogle af hans historier, nemlig VED VANVIDDETS BJERGE, og Science Fiction Cirklen arbejder på en ny og udvidet udgave af en af deres tidligere udgivelser, nemlig FARVEN FRA RUMMET. Så selv på dansk er H.P. Lovecrafts værker stadig ganske meget i live. Den gamle gentleman fra Providence døde i øvrigt den 15. marts 1937, 46 år gammel.

mandag den 19. august 2013

Var det noget med lidt dræberkrokodille-musik?

Her er godt nok et soundtrack, man ikke lige havde forestillet sig nogensinde skulle udkomme. Men nu er det på vej. Det er Riz Ortolanis score til den italienske dyregyser KILLER CROCODILE fra 1989 af Fabrizio De Angelis. Musikken har aldrig været udgivet før på noget format, men det laver Kronos Records nu om på. Cd'en er på gaden den 27. september, men man kan allerede forudbestille den. Og det er måske nok en god ide at gøre, for soundtracket udkommer kun i 500 eksemplarer.

Filmen er i øvrigt blevet udgivet herhjemme på dvd af Another World Entertainment.

EVIL DEAD er en sjaskhamrende blodig tur i rædslernes rutsjebane

Der var engang fem unge mennesker, der tog ud til en hytte i en skov. De fem unge er søskende-parret Mia og David samt Eric, Olivia og Natalie. De er samlet for at hjælpe Mia med at komme ud af sit heroin-misbrug, og de er fast besluttet på ikke at lade hende forlade hytten. En dårlig lugt får dem til at undersøge kælderen, hvor der hænger en masse døde katte. De finder også en gammel bog, der er pakket ind i plastik og pigtråd. Eric begynder at læse i den, og udtaler nogle af de mystiske besværgelser. Så bryder helvede løs.

Mange horror-fans var i oprør, da det kom frem, at Sam Raimi-klassikeren THE EVIL DEAD fra 1981 skulle en tur gennem Hollywoods remake-maskine. Det kunne man da ikke bare tillade sig! Vi taler trods alt om en af genrens mest unikke og banebrydende kultfilm. Talrige instruktører har ladet sig inspirere af den og har forsøgt at gøre Sam Raimi kunsten efter. Og THE EVIL DEAD har tusinder af fans verden over, der kan citere filmens manuskript i søvne, og som kan svare på, hvordan hver eneste blodige effekt er blevet skabt. Så man skal altså passe på, hvis man vil pille ved horror-hittet, der i sin tid fik opbakning fra selveste Stephen King.

Nu har Sam Raimi så allerede været der med den hyperdynamiske EVIL DEAD II (der både kan ses som et remake og en sequel) og den gakkede ARMY OF DARKNESS - og EVIL DEAD-universet er blevet udvidet med tegneserier, computerspil og endda også en musical. Derfor er det ikke så underligt, at vi en dag også skulle få et egentligt remake af den første film - og når det nu er Sam Raimi (sammen med EVIL DEAD-kumpanerne Rob Tapert og Bruce Campbell), der står bag, så kan det ikke gå helt galt.

Det gør det så heller ikke i den nye udgave af instruktøren Fede Alvarez og manuskriptforfatteren Rodo Sayagues. EVIL DEAD anno 2013 er en makaber og underholdende tur i rædslernes rutsjebane med chok, blod og splatter nok til, at den burde kunne tilfredsstille store dele af horror-miljøet. Desværre er filmen ikke perfekt. Manuskriptet er lidt kluntet, og man får på fornemmelsen, at folkene bag kameraet ikke var helt sikre på, hvordan filmen skulle slutte. Nogle af scenerne i den sidste halve time kommer til at virke mere som omveje i stedet for plot-twist. Og på trods af masser af stemning og nervepirrende atmosfære, så er det ikke en udpræget uhyggelig film. Dermed bliver den nye EVIL DEAD mere en udfordring for din kvalmetærskel end for dit nervesystem.

Som sagt, så er EVIL DEAD en blodig affære. De voldelige og voldsomme sekvenser går langt ud over grænsen for, hvad vi hidtil har set i en R-rated produktion fra USA. Vi får mennesker, der skærer sig selv i ansigtet, skyder hinanden med sømpistoler, brækker litervis af blod op og skærer lemmer af med køkkenredskaber og andre remedier. Alt sammen er lavet som praktiske effekter, og det er ganske væmmeligt at se på.

Humor er der ikke meget af, og det er med til at gøre filmen til en ekstra grum affære. Til gengæld er scenografien lidt kunstig og eventyragtig, hvilket trækker i den anden retning. Undervejs er der genbrugt rekvisitter fra den originale film og der er andre små referencer, som seriens fans vil kunne nikke genkendende til. Hvis man bliver hængende til efter rulleteksterne, får man lige en overflødig en af slagsen, men måske er der andre, der synes, at det er sjovt.

Holdet af unge skuespillere gør det godt. Alle har tydeligvis knoklet hårdt, og har fundet sig i at blive udsat for alskens brutale, opslidende og ulækre ting på settet. Her markerer især Jane Levy sig som en, der vil kunne udfordre selv Bruce Campbell, når det gælder en skuespilleres tolerancetærskel og udholdenhed. Hold da op, hvor har hun kæmpet med den rolle. Musikken af Roque Baños er også værd at nævne. Han bruger bl.a. en sirene som instrument, hvilket er et forfriskende skævt påfund. Musikken fungerer fantastisk sammen med filmen, men kan også anbefales som selvstændig lytteoplevelse på cd.

Samlet konklusion: EVIL DEAD er en film, du helt klart skal se, men den er ikke helt oppe at ringe som et genre-mesterværk. Jeg så filmen på den engelske dvd fra StudioCanal, der er krydret med en del ekstramateriale. I "Directing the Dead" (ca. 7 minutter) får man et indblik i, hvor stor respekten er for den originale film, og hvor vigtigt det har været at lave den nye udgave så old school som muligt uden brug af CGI. "Making Life Difficult" (ca. 8 minutter) er et OK kig på det hårde arbejde med at indspille filmen, "Evil Dead: The Reboot" (knap 10 minutter) fortæller historien om, hvorfor den nye udgave i det hele taget blev lavet. " Unleashing the Evil Force" (ca. 5 minutter) handler mest om den sære bog, der slipper de onde kræfter løs, mens "Being Mia" (ca. 9 minutter) er skuespilleren Jane Levys egen video-dagbog fra en dag på settet.

Jeg er ikke den store fan af kommentarlydspor, og EVIL DEAD-dvd'ens tilbud rokker ikke meget ved den opfattelse. Instruktøren Fede Alvarez og manuskriptforfatteren Rodo Sayagues forsøger at holde fast i at fortælle interessante ting om skabelsen af filmen, men de drukner i skuespillerne Jane Levy, Lou Taylor Pucci og Jessica Lucas, der mest vil joke og fortælle løsrevne anekdoter fra optagelserne. Lidt af en rodebutik. "I love this shot" er en vending, der bliver brugt en del undervejs.

EVIL DEAD, USA, 2013. Instruktion: Fede Alvarez. Medvirkende: Jane Levy, Shiloh Fernandez, Lou Taylor Pucci, Jessica Lucas, Elizabeth Blackmore. Musik: Roque Baños.

fredag den 16. august 2013

Dansk horror-blog vender tilbage fra graven

I december meldte bloggen Sørensen Exploitation Cinema Proudly Presents, at den ville lukke ned. Men nu har manden bag projektet, Allan Sørensen, erklæret, at bloggen er vendt tilbage fra graven. Det skal blive spændende at følge med fremover.

Så skal der spyttes på grave igen

Jeg er rigtig glad for Steven R. Monroes remake af I SPIT ON YOUR GRAVE (selv om det måske er noget mærkeligt noget at være glad for en film, der er så grum og modbydelig) - så det er gode nyheder, at 2'eren snart bliver sluppet løs. Filmen får verdenspremiere ved FrightFest i London, men allerede fra den 24. september kan den købe hjem på dvd og Blu-ray fra USA. Igen er det Steven R. Monroe, der har instrueret.

onsdag den 14. august 2013

SHARKNADO rykker nærmere

"Horror-fænomenet" SHARKNADO udkommer på dvd og Blu-ray i USA den 3. september, men hvis man hellere vil bestille fra Europa, så kan man vente til den 7. oktober, hvor filmen slippes løs i England. Dvd-forsiden lokker med, at det er en Special Edition, der "includes exclusive bonus material unseen on TV". Jamen dog...

fredag den 9. august 2013

To gange PARANORMAL ACTIVITY til næste år

Nu har Paramount aldrig været udpræget meddelsomme, når det gælder PARANORMAL ACTIVITY-filmene.  Det synes at være en del af marketing-strategien, at man ikke tæppebomber folk med informationer om de enkelte film - måske for at bevare en form for mystik omkring dem. Men det er tidligere kommet frem, at vi ikke får et nyt kapitel i serien i år - og nu melder de så ud, at der til gengæld kommer to film til næste år.

Den 3. januar 2014 er der i USA premiere på PARANORMAL ACTIVITY: THE MARKED ONES, der er det såkaldte latino spin-off, der længe har været undervejs. Og den 24. oktober 2014 kommer så endelig PARANORMAL ACTIVITY 5. Om det bliver nogenlunde de samme datoer i Danmark, ved jeg ikke endnu - eller om begge filmene i det hele taget kommer til landet, men mon ikke der er en god chance for det.

Karen Black er død

Den amerikanske skuespiller Karen Black er død af kræft, 74 år gammel. Black medvirkende i film i mange forskellige genrer, men opfattes i nogle kredse som lidt af et horror-ikon. Jeg har desværre aldrig set TRILOGY OF TERROR, der skulle være den bedste af hendes gysere, men ellers er hun kendt fra bl.a. BURNT OFFERINGS, INVADERS FROM MARS, CHILDREN OF THE CORN: THE GATHERING, CHILDREN OF THE NIGHT og HOUSE OF 1000 CORPSES.

...så var der lige PSYCHO i tossekassen

Zappede lidt rundt på tossekassen, og faldt over Alfred Hitchcocks PSYCHO på en af de svenske kanaler. De var nået langt ind i filmen og så derfor kun omkring ti minutter, men for pokker hvor er det bare en mesterlig film. Sublimt billedsprog, vidunderlige repklikker og fantastisk musik. Mesterklasse, må man sige...

torsdag den 8. august 2013

En film og et soundtrack kom med posten

Den seneste postrunde har budt på Pino Donaggios soundtrack til Dario Argentos TI PIACE HITCHCOCK?/DO YOU LIKE HITCHCOCK?. Det er et fint lille horror-score, selv om der også er nogle ligegyldige tracks på. Og så har jeg fået Stuart Gordons FROM BEYOND på dvd - det er godt nok mange år siden, jeg har set den, så det skal blive spændende med et gensyn.

onsdag den 7. august 2013

Her er et smugkig på Blodig Weekend-programmet

Det er først i morgen torsdag, at det komplette program til den anden udgave af Blodig Weekend-festivalen bliver offentliggjort - men du kan her få et smugkig på nogle af titlerne. Cinemaket, der sammen med CinemaxX stiller sale og lokaler til rådighed for Danmarks mest skræmmende og blodige film-festival, er så småt begyndt at lægge nogle af titlerne ud på deres hjemmeside. Her er det foreløbige program.

Torsdag den 26. september:
  • EVIL DEAD (kl. 19.00 i CinemaxX i København og Aarhus)
  • V/H/S 2 (kl. 22.00 i Cinemateket)
Fredag den 27. september:
  • I DECLARE WAR (kl. 14.00 i Cinemateket)
  • THE BATTERY (kl. 16.30 i Cinemateket)
  • LE FOTO PROIBITE DI UNA SIGNORA PER BENE (kl. 19.15 i Cinemateket)
  • STITCHES (kl. 19.30 i Cinemateket)
  • RETURN TO NUKE 'EM HIGH VOLUME 1 (kl. 21.30 i Cinemateket)
  • WE ARE WHAT WE ARE (kl. 21.45 i Cinemateket)
Lørdag den 28. september:
  • IL GATTO A NOVE CODE (kl. 14.15 i Cinemateket)
  • DARK TOUCH (kl. 16.45 i Cinemateket)
  • DADDY'S LITTLE GIRL (kl. 19.00 i Cinemateket)
Søndag den 29. september:
  • ADJUST YOUR TRACKING (kl. 14.15 i Cinemateket)
  • GROTESK (kl. 16.30 i Cinemateket)
  • AHÍ VA EL DIABLO/HERE COMES THE DEVIL (kl. 19.00 i Cinemateket)
  • FRESH MEAT (kl. 19.15 i Cinemateket)
  • TA-WEO/THE TOWER (kl. 21.30 i Cinemateket)
  • THALE (kl. 21.45 i Cinemateket)
Tirsdag den 1. oktober: 
  • EVIL DEAD (kl. 19.30 i Cinemateket) 
Der kommer selvfølgelig endnu mere info om gæster, collector's market, blodige film fra undergrunden og meget andet senere, men som sagt, så er her et smugkig. Følg ellers med på denne hjemmeside.

Renny Harlin-gyser får ny titel i USA

Finske Renny Harlin - kendt for bl.a. PRISON, A NIGHTMARE ON ELM STREET 4: THE DREAM MASTER og DEEP BLUE SEA - er på banen med en ny gyser. Det er THE DYATLOV PASS INCIDENT, der handler om en flok dokumentarfilm-magere, der vil undersøge en mystisk hændelse i Uralbjergene, hvor ni erfarne skiløbere i 1959 blev fundet døde. Vi er i found footage-genren, så der er lidt THE BLAIR WITCH PROJECT oppe i bjergene over projektet.

Filmen kommer dog ud i USA under en anden titel. Her vælger man at kalde den for DEVIL'S PASS, hvilket formentlig virker som en mere salgbar titel ovre på den anden side af dammen. DEVIL'S PASS får premiere i USA om et par uger, men man kan købe den hjem på dvd og Blu-ray fra England fra den 26. august (med den oprindelige titel på forsiden).

tirsdag den 6. august 2013

THE CONJURING er godt nok noget af et hit

136,556,907 dollar! Så meget har James Wans THE CONJURING indtil videre omsat for på verdensplan. Wow, det er altså lidt vildt. Det er ikke så underligt, at de arbejder på en sequel. THE CONJURING kommer til Danmark den 12. september - så kommer der nok også lige en pæn portion danske kroner ned i filmselskabets lomme. Kilde: Box Office Mojo

mandag den 5. august 2013

THE VAMPIRE DIARIES sæson 4 - nu på TV3+

Som jeg før har nævnt her på bloggen, så er der et eller andet ved THE VAMPIRE DIARIES, der har bidt sig fast i folk. Det er i hvert fald en serie, jeg får rigtig mange spørgsmål om - både på e-mail og i kommentarerne til de indlæg, jeg har skrevet om fænomenet.

Et af de hyppigste spørgsmål går på, hvornår TV3 tager hul på at sende sæson 4. Det er der nu endelig kommet lidt af et svar på. På TV3's Facebook-side skriver de nemlig, at sæson 4 starter den 4. september kl. 11.05 på TV3+. I øjeblikket genudsender de på TV3+ hele sæson 3 med et afsnit alle hverdage, og det ser ud til, at de bare fortsætter med sæson 4, når de bliver færdige med sæson 3.

Nu har kanalen ikke offentliggjort deres detaljerede program så langt frem, men jeg kunne forestille mig, at de brænder hele sæson 4 af som en hverdags-serie, så de bliver færdige med den pr. udgangen af den første uge af oktober. Nu vil mange fans formentlig være skuffede over, at serien bliver sendt om formiddagen (muligvis med nogle tilfældige genudsendelser sent på natten ligesom med sæson 3), men sådan bliver det åbenbart.

Sæson 4 udkommer på dvd og Blu-ray i England den 26. august, men det er endnu uklart om der vil være danske undertekster på eller ej.

...og så tager vi den lige en gang til for prins Knud. Du er velkommen til at kommentere THE VAMPIRE DIARIES her på Skræk og Rædsel, men jeg sletter alle kommentarer med links til hjemmesider, hvor man "gratis" kan se serien.

lørdag den 3. august 2013

Hvilke gyserfilm fik du set i din sommerferie?

Mit svar på det spørgsmål er: Ikke en eneste! Jeg havde ellers taget ovenstående bunke dvd'er med, men jeg nåede ikke at få set nogle af dem. Måske får jeg bedre tid, når den travle hverdag begynder igen ;-)

Dokumentar om PET SEMATARY på vej

Det var lidt af en overraskende nyhed: Nu får vi en dokumentar om Stephen King-filmatiseringen PET SEMATARY. Ikke dårligt! Bogen er en af Kings bedste fra dengang, hvor han stadig havde evnen til at skræmme livet af folk, og filmen er ekstremt vellykket. UNEARTHED & UNTOLD: THE PATH TO PET SEMATARY er skabt af John Campopiano og Justin White, og den byder på interview med flere af de medvirkende samt klip fra arbejdet bag kameraet. Dokumentaren skulle udkomme senere i år. Indtil da kan du følge med på denne Facebook-side.